Blog

Ile naprawdę kosztuje strona internetowa - czy istnieje cennik stron www? Czy wiemy ile kosztuje strona internetowa w 2023 roku?

Już samo pojęcie strony internetowej (strona www) wydaje się trudne do zdefiniowania, ponieważ nie posiada ona ścisłej definicji. Tym bardziej kwestia kosztów tworzenia stron www jest trudna do określenia, z uwagi na wiele elementów składających się na końcowy wynik.

Pomimo tych trudności spróbujemy jednak w tym artykule odpowiedzieć na tytułowe pytanie (ile kosztuje strona internetowa), ale po kolei:

Czym jest strona www

Od ustalenia tego faktu musimy przecież zacząć. Na potrzeby tej publikacji przyjmijmy, że stroną www jest każdy publiczny serwis www działający w przeglądarce internetowej (tak desktopowej, jak i mobilnej) - może być nią zatem prosta strona firmowa (lub prywatna) prezentująca ofertę, temat, historię lub wizerunek, może być nią również sklep internetowy, strona banku, ale też blog lub serwis, który daje możliwości logowania i korzystania jako zalogowany użytkownik. Czego nie kwalifikujemy? Przede wszystkim mobilnych aplikacji natywnych, wewnętrznych systemów zamkniętych (nawet jeśli działają w przeglądarkach), innych rozwiązań specjalistycznych, chociaż tu każdy przypadek należałoby analizować indywidualnie.

Jakie są rodzaje stron www i czym się charakteryzują

Oczywiście rodzaje stron internetowych to worek prawie bez dna, a strony internetowe różnią się od siebie znacząco. Musimy zatem pokusić się o pewne uproszczenie aby móc iść dalej. Na nasze potrzeby podzielimy strony na: wizerunkowe, informacyjne, sprzedażowe w tym sklepy oraz użytkowe (pozwalające wykonywać użytkownikom różnego typu operacje). W poniższej tabeli znajduje się krótka charakterystyka poszczególnych typów stron:

WIZERUNKOWA - jest to zazwyczaj prosta strona internetowa (strona główna i kilka podstron), a nawet tzw. strona typu one page dla małej firmy, specjalisty, lokalnego projektu lub miejsca, pierwsze skrzypce gra tutaj projekt graficzny (liczy się wygląd strony) oraz krótkie opisy, prosta strona one page może powstać nawet na gotowym szablonie, ale obecnie najcześciej wykorzystuje się do jej tworzenia system Wordpress;

INFORMACYJNA - poziom skomplikowania strony rośnie (strona będzie posiadała wiele podstron) - blog, rozbudowana strona firmowa, strona instytucji, strona serwisów informacyjnych, w przypadku takiej strony kluczowy jest CMS czyli system zarządzania treścią, wiodącą technologią jest wspomniany wcześniej Wordpress, takie strony wymagają już indywidualnego projektu, odpowiedniego hostingu oraz utrzymania i aktualizacji;

SPRZEDAŻOWA - najcześciej po prostu sklep internetowy lub strona rezerwacyjna, mamy tu wiele gotowych rozwiązań oraz platform, wszystko zależy od skali projektu oraz specyfiki branży

UŻYTKOWA - profesjonalna strona internetowa, najczęściej strony banków, dużych firm, urzędów, pozwalają na wykonywanie skomplikowanych operacji przez użytkowników, wymagają zaawansowanych technologii, zabezpieczeń i stałej obsługi, w tym przypadku projektowanie strony internetowej trwa.

Co jest potrzebne aby wykonać stronę internetową?

Pomijając etap pomysłu i specyfikacji, do stworzenia strony www potrzebny jest przede wszystkim projekt strony (projekt graficzny i funkcjonalny), odpowiednia technologia, hosting oraz treści. W przypadku prostych stron ich wykonaniem może zająć się jeden podmiot (np. agencja interaktywna), trudniejsze projekty realizują zespoły i grypy podmiotów (np. software house, agencja marketingowa, doradcy od SEO - pozycjonowanie strony internetowej).

Jaki jest koszt strony internetowej - cennik stron www

Oczywiście koszt strony www zależy od wielu czynników, trzeba też pamiętać o wydatkach, które towarzysza nam już podczas użytkowania strony i ten koszt zwiększają, jak hosting, utrzymanie, aktualizacje, itd. Dlatego nie istnieje zwykły cennik stron www, a cena strony internetowej nie jest sztywna, bazując jednak na przyjętej kategoryzacji oraz wiedzy rynkowej (za rok 2022) możemy przyjąć, że całkowity koszt wykonania typowej strony www wynosi odpowiednio dla każdej z kategorii:

CENNIK STRON INTERNETOWYCH

STRONA WWW - KOSZT WYKONANIA

  • WIZERUNKOWA - od 2 000 (gotowy szablon) do 20 000 zł netto
  • INFORMACYJNA - od 5 000 do 50 000 zł netto
  • SPRZEDAŻOWA - od 25 000 do 100 000 zł netto
  • UŻYTKOWA - od 250 000 zł netto (Uwaga! Koszt wykonania takiej strony internetowej może znacznie wzrosnąć zależnie od specyfikacji, która wpływa na cenę strony.)

Gdy już wiemy ile kosztuje strona internetowa (strona www)?

Stworzenie strony internetowej będzie miało zawsze przybliżony koszt, dlatego koszt wykonania strony podajemy w widełkach i jest on orientacyjny, ale pozwala wstępnie ocenić ile może kosztować Twoja strona internetowa (Twojej firmy), pamiętajmy jednak, że koszt stworzenia strony to nie wszystko, później konieczne jest utrzymanie strony internetowej, a koszt utrzymania strony może wacha się od kilkuset do kilkunastu tysięcy zł miesięcznie. Ale jak widać nie ma się co bać stworzenia swojej strony internetowe, zachęcamy zatem do tworzenia stron internetowych, chociaż ostateczny koszt strony internetowej należy zawsze ustalić z wykonawcą strony internetowej oraz pamiętać o konieczności prowadzenia strony internetowej po jej uruchomieniu. Zachęcamy do kontaktu z wykonawcami oferującymi projektowanie stron www oraz realizację stron www, daje to gwarancję stworzenia nowoczesnej strony internetowej, a przede wszystkim poznania ostatecznej ceny (wyceny strony internetowej). Czas wykonania strony internetowej zależy od stopnia jej skomplikowania oraz dostępności specjalistów. Obecnie niektóre firmy są bardzo obłożone i czas przygotowania nowej strony www może ulec wydłużeniu. Niekiedy dobrym pomysłem będzie najpierw przygotowanie projektu strony internetowej przez grafika, a później zlecenie jej wykonania programistom.

Chcesz porozmawiać o stworzeniu strony internetowej?

Cześć! Nazywam się Artur Kędziora i jestem jednym z założycieli firmy Southern Sun. Z chęcią opowiem Ci więcej o naszej ofercie i rzeczach, które możemy wspólnie zrobić.