Zawirowania ze zmianą właściciela serwisu Twitter pozwoliły zaprezentować się szerszej publiczności projektowi Mastodon, który już od kilku lat istnieje na rynku i systematycznie się rozwija. Na dziś trudno wyrokować jak duże ma on szansę zostać standardem mediów społecznościowych, ale warto uważnie go śledzić. W naszym tekście postaraliśmy się przybliżyć nieco to rozwiązanie.
Choć sama nazwa na to nie wskazuje - Mastodon to darmowe oprogramowanie umożliwiające samodzielną instalację sieci społecznościowej takiej jak Twitter.
Podejście takie ma wiele zalet.
Rozwiązanie to ma też swoje słabsze strony. Sami musimy dbać o infrastrukturę (i być w gotowości na nagły wzrost odwiedzin) oraz moderację. Nie otrzymujemy też na starcie ogromnej bazy użytkowników.
Kwestia prywatności jest jednak na tyle istotna, że serwerów Mastodona powstało już kilka tysięcy, a swoje konta mają nawet tak poważne instytucje jak Unia Europejska (social.network.europa.eu).
Oprogramowanie umożliwiające tworzenia własnej sieci społecznościowej powstawało już wcześniej, ale największym problemem tamtych rozwiązań był fakt, że nie "współdzieliły" one użytkowników - aby móc uczestniczyć w dwóch sieciach musieliśmy utworzyć dwa niezależne konta.
W przypadku Mastodona sytuacja taka nie występuje - dzięki implementacji protokołu ActivityPub serwery mogą się ze sobą komunikować, co umożliwia użytkownikom łatwe korzystanie z wielu niezależnych sieci utworzonych przez różne organizacje.
Mastodon powstał jako otwarte oprogramowanie i jest rozwijany przez coraz większą grupę programistów. Jego twórca stworzył go w dwóch technologiach - frameworku Ruby on Rails oraz bibliotece React. Daje to gwarancję stabilności i bezpieczeństwa – wspominamy o tym nie tylko dlatego, że sami specjalizujemy się w tych rozwiązaniach ale również dlatego, że jest to powszechnie znana i obiektywna prawda.:)
Podejście open-source oznacza, że możemy samodzielnie dostosować własną instalację Mastodona do swoich potrzeb. Nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy dorobili do niego dowolne funkcje jakie przyjdą nam do głowy i które są nam potrzebne - np. inny sposób wyświetlania wiadomości danego typu, bardziej rozbudowane sondy czy interaktywny moduł galerii. Sky is the limit.
Nie ma się co oszukiwać - praktycznie cała branża mediów społecznościowych oparta jest na rozwiązaniach amerykańskich (z jednym chińskim wyjątkiem). Mastodon powstał w Europie i ma dużą szansę na stanie się medium naszego kontynentu, a jego zdecentralizowany mechanizm działania daje większe szanse, że będzie on działał w sposób demokratyczny i oprze się dyktatowi największych korporacji.
Cześć! Nazywam się Artur Kędziora i jestem jednym z założycieli firmy Southern Sun. Z chęcią opowiem Ci więcej o naszej ofercie i rzeczach, które możemy wspólnie zrobić.