Blog

Mastodon - czy to przyszłość mediów społecznościowych?

Zawirowania ze zmianą właściciela serwisu Twitter pozwoliły zaprezentować się szerszej publiczności projektowi Mastodon, który już od kilku lat istnieje na rynku i systematycznie się rozwija. Na dziś trudno wyrokować jak duże ma on szansę zostać standardem mediów społecznościowych, ale warto uważnie go śledzić. W naszym tekście postaraliśmy się przybliżyć nieco to rozwiązanie.

Mastodon - zdecentralizowana sieć społecznościowa

Choć sama nazwa na to nie wskazuje - Mastodon to darmowe oprogramowanie umożliwiające samodzielną instalację sieci społecznościowej takiej jak Twitter.

Podejście takie ma wiele zalet.

  • to my jesteśmy właścicielem danych i mamy pewność, że nie są one wykorzystywane do niecnych celów,
  • nikt nie śledzi użytkowników naszej sieci w celach reklamowych,
  • sami ustalamy zasady moderacji oraz działania naszej społeczności,
  • użytkownicy mają wybór - jeśli nie są zadowoleni z zasad konkretnej sieci mogą przenieść się do innej.

Rozwiązanie to ma też swoje słabsze strony. Sami musimy dbać o infrastrukturę (i być w gotowości na nagły wzrost odwiedzin) oraz moderację. Nie otrzymujemy też na starcie ogromnej bazy użytkowników.

Kwestia prywatności jest jednak na tyle istotna, że serwerów Mastodona powstało już kilka tysięcy, a swoje konta mają nawet tak poważne instytucje jak Unia Europejska (social.network.europa.eu).

Jeden użytkownik - wiele serwisów

Oprogramowanie umożliwiające tworzenia własnej sieci społecznościowej powstawało już wcześniej, ale największym problemem tamtych rozwiązań był fakt, że nie "współdzieliły" one użytkowników - aby móc uczestniczyć w dwóch sieciach musieliśmy utworzyć dwa niezależne konta.

W przypadku Mastodona sytuacja taka nie występuje - dzięki implementacji protokołu ActivityPub serwery mogą się ze sobą komunikować, co umożliwia użytkownikom łatwe korzystanie z wielu niezależnych sieci utworzonych przez różne organizacje.

Otwarte oprogramowanie

Mastodon powstał jako otwarte oprogramowanie i jest rozwijany przez coraz większą grupę programistów. Jego twórca stworzył go w dwóch technologiach - frameworku Ruby on Rails oraz bibliotece React. Daje to gwarancję stabilności i bezpieczeństwa – wspominamy o tym nie tylko dlatego, że sami specjalizujemy się w tych rozwiązaniach ale również dlatego, że jest to powszechnie znana i obiektywna prawda.:)

Podejście open-source oznacza, że możemy samodzielnie dostosować własną instalację Mastodona do swoich potrzeb. Nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy dorobili do niego dowolne funkcje jakie przyjdą nam do głowy i które są nam potrzebne - np. inny sposób wyświetlania wiadomości danego typu, bardziej rozbudowane sondy czy interaktywny moduł galerii. Sky is the limit.

Made in Europe

Nie ma się co oszukiwać - praktycznie cała branża mediów społecznościowych oparta jest na rozwiązaniach amerykańskich (z jednym chińskim wyjątkiem). Mastodon powstał w Europie i ma dużą szansę na stanie się medium naszego kontynentu, a jego zdecentralizowany mechanizm działania daje większe szanse, że będzie on działał w sposób demokratyczny i oprze się dyktatowi największych korporacji.

Chcesz stworzyć własną sieć społecznościową?

Cześć! Nazywam się Artur Kędziora i jestem jednym z założycieli firmy Southern Sun. Z chęcią opowiem Ci więcej o naszej ofercie i rzeczach, które możemy wspólnie zrobić.