Baza Wiedzy / Zarządzanie projektami

Proof of Concept - czym jest prototypowanie w branży IT?

Projekty informatyczne najczęściej wymagają sprawdzenia działania w boju. Technologia ma to do siebie, że zaczyna mieć sens wtedy, kiedy inni zaczynają z niej korzystać. Prototyp danego rozwiązania daje właśnie możliwości stosunkowo szybkiego, bezpiecznego i taniego wdrożenia pomysłu, który wcześniej narodził się w innym dziale, najczęściej sprzedażowym.

Czym jest POC?

Proof of concept jest takim sposobem technologicznego podejścia do programowania czy ogólnie pisania rozwiązań informatycznych, które pozwalają sprawdzić słuszność wprowadzenia docelowego rozwiązania. Pisząc proof of concept skupiamy się na pokazaniu mechanizmu działania, pomijając kwestie UX-owe czy dbając o "czystość kodu", ponieważ ostatecznie zaakceptowany projekt i tak stworzymy na nowo.

Celem takiego podejścia jest zapewnienie możliwości przetestowania danej funkcjonalność tak aby móc później zdecydować o jej implementacji. Zatem POC tworzy nam przewagę konkurencyjną dając możliwość dobrego przetestowania algorytmu w szybko zmieniających się warunkach społeczno-biznesowych.

MVP - czym się różni?

Minimum Viable Product z pozoru bardzo przypomina proof of concept, są to jednak dwie odrębne koncepcje. Prototypowanie POC jest używane do przetestowania aplikacji w fazie przed produkcyjnej i wymaga niewielkiego zaangażowania środków i czasu, podczas gdy MVP jest bardziej szczegółowym wejściem w dany projekt poprzez tworzenie funkcjonalności bardziej rozbudowanych, które będą podlegały weryfikacji rynkowej oraz będą mogły być później wykorzystywane produkcyjnie. Główną różnicą zatem pozostaje czas budowania i poziom skomplikowania co pociąga za sobą czas i pieniądze. Wspólnym celem obu podejść jest wykazanie słuszności zastosowania danego pomysłu - natomiast w podejściu Proof of Concept "wyrzucamy" dotychczasową pracę do kosza i budujemy projekt finalny od nowa, a w przypadku MVP działamy dalej na tym, co już stworzyliśmy.

Proof of Concept - kiedy się przyda?

Przede wszystkim należy zadbać o to, żeby klient rozumiał jaka jest istota prototypowania. Trzeba zwrócić uwagę, że nie jest to innowacyjne podejście do pisania kodu programistycznego tylko sposób odpowiedniego zaplanowania prac, który zwiększą wydajność, konkurencyjność i opłacalność całego projektu, w którym czas wdrożenie software'u odgrywa kluczową rolę.

Czas na dopracowanie zakresu działań czy fazy dokładnych testów jest w tym przypadku sprowadzony do minimum, ponieważ naszym celem jest sprawdzenie słuszności wdrożenia danego pomysłu biznesowego a nie jego końcowa implementacja. POC pozwala na pełne wykorzystanie jego mocy gdy piszemy oprogramowanie do dużych, istniejących projektów (np. oprogramowanie klasy ERP), które wymagają połączeń w wielu miejscach oraz gdy tworzymy zupełnie nowy projekt co do którego sensowności działania branża IT nie ma wiedzy.

POC - dowód koncepcji procesów biznesowych

Podsumowując czym jest proof of concept. Niezwykle istotną jego funkcją w świecie digital, jest możliwość szybkiego sprawdzenia danego pomysłu biznesowego w konkretnej branży. Zgodnie z założeniami i harmonogramem POC ma pokazać możliwości realizacji oraz potencjał rezultatów biznesowych. Należy jednak pamiętać, że proof of concept stanowi najczęściej pilotażową wersję danego produktu, który ma na celu pokazanie możliwości wdrożenia i ich efekt. Ewentualny ciąg dalszy projektu zatem jest decyzją, która zapada dopiero po pozytywnym przejściu wcześniejszego efektu. W ramach dobrych praktyk zatem należy uczulić cały zespół, że jest to jedynie chęć sprawdzenia, a nie finalna decyzja o robieniu konkretnych rozwiązań.

Chcesz porozmawiać o swoim projekcie?

Cześć! Nazywam się Artur Kędziora i jestem jednym z założycieli firmy Southern Sun. Z chęcią opowiem Ci więcej o naszej ofercie i rzeczach, które możemy wspólnie zrobić.