Stworzenie oprogramowania, specyfikacja, oprogramowanie na zamówienie, dedykowane oprogramowanie, tworzenie aplikacji czy algorytmy programowane pod zapotrzebowanie konkretnego klienta. Słysząc to wszystko w jednym miejscu wiemy, że jesteśmy w "świątyni" branży it czyli w software house. Czym tak naprawdę jest software house to pytanie, które zadaje sobie wiele osób, podczas gdy w przypadku software house mówimy o biznesie takim samym jak każdy inny, który wytwarza produkty związane z technologią programowania. Możemy przyjąć zatem, że jest to fabryka oprogramowania, która zajmuje się tworzeniem dla konkretnej firmy takich rzeczy jak aplikacje i strony internetowe ale przede wszystkim szyte na miarę systemy bardziej rozbudowane i dostosowane do danej firmy i jej struktury.
Software house to przedsiębiorstwo, które może dostarczać również gotowe rozwiązania (podstawowe funkcjonalności bez ich rozbudowy), które następnie są dodatkowo programowane pod zapotrzebowanie konkretnej firmy (każda funkcja może być dowolnie skonfigurowana). Software house'y zajmują się przede wszystkim tworzeniem, a wraz z nowymi potrzebami rynkowymi wzrasta również zapotrzebowanie na software house.
To zaledwie, albo może aż 50 lat kiedy kodowanie ujrzało światło dziennie, stając się ważną dziedziną nauki i biznesu. Wraz z nią zaczęły pojawiać się pierwsze przedsiębiorstwa, które swój biznes oparły na dostarczaniu rozwiązań informatycznych. Firmy typu software house przeszły długą drogę znacząco zwiększając swoją rolę w dzisiejszym świecie biznesu, w którym współpraca z software house jest koniecznością, w miejsce ekstrawagancji, którą była jeszcze kilka lat temu. Software house przez ten czas ewoluował z funkcji biernego dostawcy zleconego projektu informatycznego do firmy realizującej zaawansowane projekty w oparciu o własny know-how.
Programista zaś stał się jednym z najbardziej pożądanych zawodów. Dziś zaletą software house jest to, że przestał być jedynie dostawcą funkcjonalności, aktywnie uczestnicząc w pracach zleconych przez klienta poprzez doradzanie rozwiązań czy proponowanie nowych w miejsce biernego wykonywania poleceń. Dzięki temu obie strony czerpią korzyści z szybszego rozwoju i wzajemnej nauki.
Czym zajmuje się software house? Ogólnie rzecz ujmując software house to firma specjalistyczna wytwarzająca oprogramowanie w oparciu o potrzeby klientów. Zwykle są to rozwiązania dedykowane, w zależności od indywidualnych wymagań i potrzeb klientów. Zazwyczaj są to rozwiązania niestandardowe, których głównym celem jest dostosowanie narzędzi informatycznych do specyfiki pracy danego przedsiębiorstwa ale również do budowania przewagi konkurencyjnej w obrębie branży.
Do najbardziej popularnych zleceń, jakie dostają software house'y należą różnego rodzaju aplikacje mobilne, systemy CRM (customer relationship management) i ERP (enterprice resource planning). Są to zaawansowane programy do zarządzania całymi przedsiębiorstwami, ludźmi którzy są ich częścią a także klientami. W przypadku największych przedsiębiorstw tworzenie oprogramowania jest procesem ciągłym, wymaga permanentnego dostosowania do zmieniającego się środowiska biznesowego oraz musi nadążać za wzrostem biznesowym firm.
Można odnieść wrażenie, że realizacja projektów z software housem łączy się tylko z wielkimi, spektakularnymi projektami, z ogromnym budżetem i tym samym przeznaczona jest wyłącznie dla dużych firm. Nic bardziej mylnego, software house'y pracują nad szeroką gamą różnych projektów informatycznych pod względem przeznaczenia ale również stopnia skomplikowania czy liczby użytkowników finalnie korzystających z narzędzia, tym samym wielkość firmy nie ma tutaj większego znaczenia. Często software house tworzy projekty automatyzujące pracę, np. dashboardy, które pozwalają na wyciąganie danych z różnych miejsc i gromadzeniu i przedstawianiu ich w wygodnym interfejsie wraz z szeregiem danych analitycznych.
Wszystko to znacząco usprawnia procesy biznesowe. Także webscraping, który pozwala na pobieranie danych z różnych serwisów, które nie udostępniają API lub automatyczne wypełnianie długich i skomplikowanych formularzy stały się popularnym narzędziem w rękach firm. Niemniej warto pamiętać, że żadna lista przykładów nie wypełni wszystkich rozwiązań informatycznych jakie jest w stanie dostarczyć software house - najbardziej adekwatnym zwrotem będzie to sformułowanie: "sky is the limit". W zasadzie każda firma potrzebuje swojej witryny, a coraz więcej firmy patrzy na software development jako nadzieję dla rozwoju ich biznesu. Dlatego warto skorzystać z usług software house'u.
Na początku warto zaznaczyć, że software house pod względem umiejętności i wiedzy, technologicznie jest w stanie zbudować praktycznie każdą stronę www. Niemniej to agencja interaktywna powinna być pierwszym wyborem w takim przypadku gdyż firma tego typu w dużej mierze korzysta z gotowych i sprawdzonych elementów, które nie wymagają szerokich testów i są zazwyczaj już dopracowane pod kątem UX (user experience) i UI (user interface).
Oszczędzamy więc czas, za którym kryje się również korzystny budżet. Jeśli jednak strona internetowa nie jest celem samym w sobie i będzie stanowić tylko bazę do bardziej rozbudowanego systemu np. takiego jak system rezerwacyjny, system do obsługi zleceń czy każdy innym system, który musi być napisany w sposób który zapewni wysoką wydajność, niezawodność i będzie w stanie obsłużyć duży ruch , wówczas warto zwrócić się do software house'u, który kompleksowo obsłuży zlecenie. Wybierając software house mamy pewność, że wszystkie rozwiązania będą napisane dokładnie jak sobie tego życzymy.
Prowadząc rozważania dotyczące software house'ów warto pamiętać, że głównym celem tego rodzaju firm jest m.in. tworzyć, programować, projektować - wszystko to w kontekście robienia od nowa. Równocześnie warto wiedzieć o istnieniu tzw. legacy projects, czyli projektów gotowych, które pozostają bez opieki programistycznej, z różnych powodów. Takie projekty również wymagają wsparcia - aktualizacji bibliotek programistycznych, ulepszenia interfejsu czy wreszcie dodania nowych funkcji. Nie wszędzie znajdziemy wykonawcę, firmę programistyczną specjalizującą się w takich projektach ale jeśli masz aplikację, sklep internetowy, lub każdą inną platformę e-commerce, a nawet CRM czy ERP który cały czas dobrze działa i przede wszystkim spełnia swoją funkcję warto jest nadać mu nowe życie poprzez skorzystanie z usługi wsparcia przy legacy projects czy legacy codes.
Nie jest to konieczne ale warto mieć z tyłu głowy, że współpracę z software housem można rozpocząć od małych rzeczy, jest to sposób, który najlepiej sprawdza czy obie strony potencjalnie mogą być zadowolone ze współpracy przy większych, bardziej złożonych projektach informatycznych.
Cześć! Nazywam się Artur Kędziora i jestem jednym z założycieli firmy Southern Sun. Z chęcią opowiem Ci więcej o naszej ofercie i rzeczach, które możemy wspólnie zrobić.