Pieniądze to temat zarówno przyjemny jak i trudny. Zagadnienie, które wymaga wzajemnego zaufania, rozumienia procesu tworzenia, jak również uwzględnienia możliwości jakie mają obie strony. Przed podjęciem działań najlepiej jest wspólnie zastanowić się jaki model będzie najbardziej wydajny, jaki będzie najbardziej bezpieczny, jaki nie będzie powodował opóźnień i nieporozumień.
Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze sposoby rozliczeń projektów informatycznych.
Rozwiązanie polegające na ustaleniu stawki godzinowej i późniejsze rozliczanie projektu wg. wykorzystanych godzin (np. w cyklach miesięcznych). Podejście to jest często stosowane przy dużych projektach, w których występuje znaczna dynamika zmian, potrzebne są szybkie decyzje o wdrożeniu, obraniu innego kursu, sprawdzeniu kilku rozwiązań jednocześnie, a projekt jest na tyle duży i rozciągnięty w czasie, że precyzyjne policzenie go jest niemożliwe lub nakłady na jego oszacowanie przewyższają zdrowy rozsądek.
Rozwiązanie Time & Material budzi wśród klientów pewne obawy. Warto jednak pamiętać, że w takim podejściu praca jest dzielona na małe i łatwo kontrolowalne etapy zwane najczęściej sprintami. Dzięki temu klient szybko widzi postęp prac i może wprowadzać zmiany do założeń biznesowych.
Istotą takiego podejścia jest wzajemne zaufanie stron jak również potencjał wykonawcy do przejrzystego raportowania wykorzystanych godzin według wcześniej ustalonych zasad. W tym modelu dużą role odgrywa również umiejętność oceny czasu i zasobów potrzebnych do wykonania poszczególnych zadań przez klienta. Nieodzowną rolę przy takich projektach odgrywa project manager, który mimo pewnej dowolności w wykorzystywaniu budżetu na dany projekt musi sprawować nad nim pieczę, jednocześnie nie przeszkadzając w realizacji projektu. Warto wiedzieć, że przy tego typu rozliczeniu dopuszczone jest stosowanie maksymalnych wydatków w ujęciu czasowym, co daje jednej stronie komfort planowania wydatków, podczas gdy druga strona musi szukać rozwiązań najbardziej optymalnych czasowo.
Każdy lubi wiedzieć ile będzie musiał zapłacić za dany produkt lub usługę zanim zdecyduje się na jej zakup. To kwestia bezpieczeństwa i planowania. Taki jest właśnie ten model – bezpieczny i przewidywalny pod względem kosztów. Ta metoda rozliczeń używana jest przy realizacji mniejszych projektów, krótszych w czasie, oraz stosukowo łatwych do zaplanowania, krótko mówiąc do projektów, które mają swój określony koniec, a liczba możliwych zwrotów akcji po drodze jest bliska zeru. Metoda fixed price polega na ustaleniu ceny przed rozpoczęciem pracy nad projektem oraz co bardziej istotne na przygotowaniu dokładnej specyfikacji projektu, według, której projekt będzie następnie realizowany.
Podejście to wymaga zatem od klienta wzorowego zaplanowania efektu końcowego ze wszystkimi szczegółami już na początku pracy nad projektem – oczywiście w warstwie retorycznej. Wykonawca natomiast jest zobligowany do przygotowania odpowiedniej specyfikacji, zrozumiałej dla klienta i odzwierciedlającej jego potrzeby i życzenia. Na podstawie zaakceptowanych wymagań technicznych powstaje wycena projektu. Zatem podejście fixed price wymaga podjęcia wielu kluczowych decyzji już na początku procesu, pozwala jednak na określenie budżetu już na początku procesu, co dla wielu, szczególnie mniejszych firm nie jest bez znaczenia.
Minimum Viable Product to nie tyle inne podejście do rozliczeń co inne podejście do budowania projektów informatycznych. Niemniej jest to sposób, w którym budżet jak również czas powstawania projektu odgrywa kluczową rolę.
MVP to idealne rozwiązanie, które pomaga zweryfikować czy dany pomysł sprawdza się równie dobrze na „polu walki” co w założeniach teoretycznych projektu. Podejście MVP daje możliwość szybkiego dostarczenia projektu w jego minimalnej lecz w pełni funkcjonalnej wersji, która będzie bazą do dalszego rozwoju produktu. Pozwala podjąć decyzje w przyszłości o rozbudowie oraz daje stosunkowo szybką oraz rzetelną informację zwrotną od użytkowników pionierów (early adopters) co pozwala na błyskawiczne modyfikacje dopracowujące produkt. Podejście MVP jest często stosowane w przypadku startupów podczas procesu pozyskiwania środków, a także w przypadku projektów, które wymagają szybkiej weryfikacji rynkowej. Bez wątpienia przy tworzeniu projektów MVP można wykorzystywać metodę rozliczeń opartą o model fixed price - z uwagi na ograniczenia w czasie i liczbie funkcjonalności podejście MVP daje możliwość dobrego policzenia kosztów projektu już na jego początku.
Podejście MVP nie jest jednak alternatywą do opisanych powyżej modeli, ponieważ po zakończeniu początkowego rozpocznie się dalszy rozwój produktu - i będziemy musieli wybrac pomiędzy T&M i Fixed Price.
Inną metodą rozliczeń pomiędzy zleceniodawcą i software housem jest zakup miesięcznego abonamentu, w ramach, którego klient zleca prace, wykorzystując liczbę godzin zawartą w pakiecie abonamentowym. Zaletą takiego rozwiązania jest kontrola nad wydatkami ale nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że godziny kupione w ramach abonamentu są często tańsze od godzin poza pakietem. Abonament daje także gwarancję dostępności zasobów programistycznych w ramach zakupionych godzin.
Zleceniobiorca z kolei dostaje możliwość lepszego planowania pracy oraz większą elastyczność w podejmowaniu działań w ramach abonamentu. Abonament stosuje się raczej w przypadku projektów „legacy”, przy których większość prac polega na utrzymaniu (maintenance), poprawkach błędów lub dopisywaniu niewielkich funkcjonalności w ramach rozwoju gotowego, dobrze już działającego oprogramowania.
Nie ma jednego dobrego, uniwersalnego rozwiązania, które można przypisać do każdego projektu, jak również do danej fazy projektu, dlatego warto wiedzieć jakie są możliwości, jakie obowiązują zasady, żeby móc wypracować tę najlepszą dla danego modelu współpracy metodę rozliczania.
Każdy z opisanych przez nas modeli ma jednak swoje najlepsze zastosowania.
Cześć! Nazywam się Artur Kędziora i jestem jednym z założycieli firmy Southern Sun. Z chęcią opowiem Ci więcej o naszej ofercie i rzeczach, które możemy wspólnie zrobić.